A Kerka Vízimalom egyike Magyarország kiemelt ipari műemlékeinek, amely a sok viszontagság ellenére átvészelte az évszázadok múlását. Szécsiszigetre eljutni időutazás és kalandtúra egyszerre, a Kerka vidékének felfedezése mellett a múltba révedhetünk a malom ódon falai közt. Gyere velünk erre az izgalmas utazásra és ismerd meg a malom történetét!

Kerka Vízimalom Múzeum
Kerka Vízimalom Múzeum
Kerka Vízimalom Múzeum

A malom eredete

Az Alpokáljának vidéke igen gazdag forrásokban és természetes vizekben, melyek átszövik a tájat. Ez a tulajdonság ideálisnak bizonyult vízimalmok építésére, így 1541-ben már említik a Kerka mentén álló vízimalmot. Az akkoriban mezővárosi rangot szerzett Szécsiszigeten ez lehetett a mai malom őse, de ennél már korábban is állhatott itt egy hasonló építmény. A korabeli várkapitányok többször is említik, hogy a malom kerekei eltörtek, így veszélyes vidékre, a török hódoltsági területekre kell a parasztoknak eljárnia őröltetni. Akkoriban ez nagy feladatot jelentett, veszély esetén akár a távoli Lentibe is el kellett vinni a gabonát, ami a kor viszonyai mellett komoly kihívást jelentett.

 

A Kerka malmai

A török hódoltság során már többször említik a vízimalmot, mint a régió egyik fontos ipari létesítményét. Ekkoriban kezdett felívelni a Kerka-völgyének gazdasága, sorra épültek az új malmok a patakokban gazdag vidéken. A szécsiszigeti Kerka malom is ekkor érte virágkorát, a környék földesurai fejlesztették és növelték kapacitását, az épület az 1700-as évek elején nyerte el a mai is látható, barokk korra jellemző formáját. A molnárokat ekkoriban már számba vették az általuk fizetett adó alapján, így sokakat név szerint is ismerünk. A 19. században a malom az Andrássy család birtokán foglal helyet és több korabeli térképen is megtalálható. Az 1952-es államosításig folyamatosan üzemelt, majd sorsa ezt követően változott meg gyökeresen. Először még fejlesztették, bevezetésre került a villanyvilágítás és elektromos turbinákat is kapott, de 1963 után működése leállt. Utóbbi döntés mögött az a magyarázat rejlik, hogy a Kerka vizét mesterségesen elterelték, így az már nem forgathatta a malomkerekeket és a vízimalom okafogyottá vált. Az épületet átadták az enyészetnek, vízikerekei is eltűntek vagy elkorhadtak. Változás csak az ezredforduló után történt, amikor is 2002-ben a Kerka Vízimalom Egyesület megvásárolta az épületet és megkezdte annak műemléki helyreállítását, amivel 2006-ra készültek el. Rekonstruálásra került a három, egyenként 5 méteres vízikerék is, amelyek anno a három malomkereket hajtottak. Az épület jelenleg kiállítótérként funkcionál, megőrizve korábbi szépségét és formáját.

Tekintse meg videónkat

Online belépőjegyek

Vásárolja meg online belépőjegyét vagy akár ajándékozza meg szeretteit ajándékba Kerka élménnyel!

Normál jegyek

Felnőtt belépőjegy
1.200 Ft
Nyugdíjas belépőjegy
1.000 Ft
Diák belépőjegy
900 Ft
25 éves korig felhasználható
Családi belépőjegy
3.800 Ft
Két felnőtt és két gyermek részére. (6-14 éves korú gyerek esetén)
Gyerek belépőjegy
INGYENES
6 éves korig felhasználható
Mozgássérült, látássérült, hallássérült belépőjegy
INGYENES

Csoportos jegyek

Csoportos felnőtt belépőjegy
1.000 Ft
min. 20 fő felnőtt együttes látogatására érvényes. Csoportok számára a látogatást 72 órával érkezés előtt jelezni szükséges telefonon, emailen.
Csoportos nyugdíjas belépőjegy
800 Ft
min. 20 fő nyugdíjas együttes látogatására érvényes. Csoportok számára a látogatást 72 órával érkezés előtt jelezni szükséges telefonon, emailen.
Csoportos diák belépőjegy
800 Ft
min. 20 diák (18 éves korig) együttes látogatására érvényes. Csoportok számára a látogatást 72 órával érkezés előtt jelezni szükséges telefonon, emailen.

Támogatói jegyek

Támogatói jegy
500 Ft
Támogatói jegy
1.000 Ft
Támogatói jegy
5.000 Ft
Támogatói jegy
10.000 Ft